Gracz

From PZwiki
Jump to: navigation, search
PZwiki:Language policy Language: English • Deutsch • español • français • 日本語 • 한국어 • polski • português • русский • 中文
Tworzenie Postaci
Cechy

Przed rozpoczęciem gry w Project Zomboid, musisz stworzyć Postać, nazywając ją, wybierając profesję oraz cechy. ( Negatywne i Pozytywne. )

Gracz musi regularnie jeść, pić, spać, odstresowywać się, leczyć i odpoczywać aby przeżyć. Może również biegać, skradać się, tworzyć, otwierać/zamykać drzwi i okna, walczyć, zakładać przedmioty i jeść je.

Postać gracza wchodzi do gry, jako jedyna, która może zwiększać swoje umiejętności. Zdobywamy doświadczenie w różnych dziedzinach poprzez wykonywanie odpowiednich czynności ( Gdy walczymy, zwiększa się nasze doświadczenie w walce, Gdy gotujemy, stajemy się lepszymi kucharzami, etc. ), a gdy pasek się zapełni, pojawi się opcja wywołania tabeli z drzewkiem umiejętności. Im więcej punktów damy w jedną dziedzinę, tym trudniej będzie nam zdobyć doświadczenie aby ją później rozwinąć.

Walka

Aby postać mogła walczyć, musi posiadać jakąkolwiek broń do walki, wzięta z inwentarza. Przytrzymując CTRL, postać przyjmie bojową pozycję pozwalającą na przemykanie, albo celowanie, klikając LPM, nasza postać zaatakuje z wybranej broni. Broń dzielimy na trzy "rodzaje" oparte o zasięg danej broni: Kontaktowa, Na Bliskie odległości (CQC) i Dystansowa.

Walka kontaktowa to walka na bardzo bliską odległość, i najbardziej efektywną bronią będzie tutaj coś małego i ostrego albo broń sieczna, jak nóż kuchenny i długopis/ołówek, niestety, poprzez bardzo małą odległość pomiędzy postacią a Zombie, wzrasta prawdopodobieństwo zadrapań, ugryzień i infekcji; Jest to strategia wysokiego ryzyka i powinna być unikana za wszelką cenę, ale, jednak nóż jest lepszy niż nic.

Walka CQC (Close Quarters Combat) (Na Bliskie odległości) powinna być prowadzona przy użyciu broni którą można się zamachnąć (Jak Kij Bejsbolowy nabijany gwoźdźmi, topór, etc.) i która pozwala na utrzymanie dobrej odległości pomiędzy postacią a zombie. Jest to najlepsza opcja, jeżeli ktoś chce pozostać cicho, zmniejszyć ryzyko w porównaniu do walki kontaktowej i nie męczyć się zbyt szybko podczas walki. ( Młot Kowalski (Sledgehammer) nie jest dobrą pomysłem, gdyż pomimo tego, że zapewnia relatywnie długi zasięg, męczymy się za szybko aby uciec hordzie, jeżeli na taką natrafimy.)

Walka dystansowa to ostatni rodzaj walki. Jest ona najbardziej efektywna, jeżeli chodzi o zabijanie zombie, ale niekorzystna z powodu huku, tworzonego przez wystrzał z broni palnej, który może ściągnąć dużą liczbę zombie w bardzo krótkim czasie. Walka przy użyciu broni palnej powinna być używana tylko w ostateczności, gdy jesteśmy zaatakowani przez hordę, i nie jesteśmy w stanie znaleźć drogi ucieczki.

Ruch

Ruch postaci jest kontrolowany poprzez klawisze "WASD". Domyślną prędkość postaci jest zwykły chód, który zapewnia dość niski poziom hałasu, chyba, że jedną z cech postaci jest niezdarność. Poprzez trzymanie klawisza "CTRL" albo "Z", gracz wejdzie w tryb skradania, który zapewnia najniższy poziom hałasu i jest używany podczas walki. Natomiast, przez trzymanie klawisza "SHIFT", nasza postać będzie mogła zacząć sprint przez określony czas, wywołując przy tym więcej hałasu.

Postać może oddziaływać na otoczenie, używając klawisza "E" aby przeskakiwać przez przeszkody, takie jak np. płoty i otwarte okna. Gdy znajdujemy się na 2 Piętrze lub wyżej, możemy wyskoczyć przez okno, co spowoduje uszkodzenie naszej postaci, ale można temu zapobiec, używając Liny z Prześcieradeł, dzięki której nasza postać po prostu zejdzie na dół.

Jeżeli będziemy dość często używać sprintu, poziom naszej postaci w tej umiejętności poprawi się, wpływając na czas jaki możemy przeznaczyć na sprint, przed zadyszką.

Poprzez częste przekradanie, rozwijamy swoją zwinność i podnosimy umiejętność skradania się. Umiejętność skradania się, wpływa na to, jak łatwo jest ci przejść niepostrzeżonym przez teren Zombie. Kiedy unikasz wykrycia, twój poziom zwinności i skradania wzrasta. Doświadczenie zdobywasz w trakcie przeskakiwania płotów i przechodzeniu przez otwarte okna, bez wykrycia.

Umiejętności

Kiedy postać zwiększa swoje umiejętności w grze (Stolarstwo, Sprint, etc. ), gracz dostanie jeden punkt do rozania. Może być on użyty do ulepszenia danej umiejętności (Jeżeli jest to możliwe). Punkty Umiejętności w trakcie gry są coraz trudniejsze do zdobywania, gdyż aby dostać następny, po dostaniu poprzedniego, należy zdobyć dodatkowe 100 Punktów Doświadczenia, za każdym razem.

Zawsze, gdy gracz dostanie nowy punkt do rozdysponowania, otwiera się drzewko rozwojowe jego postaci, pozwalając na wykorzystanie go, w szarej sekcji obok której powinien pojawić się mały plus.

Złote Sektory są wyuczonymi umiejętnościami. Czarne Sektory, pokazują nam to czego się jeszcze nie nauczyliśmy. Natomiast Białe pokazują umiejętności obecnie trenowane, ale jeszcze nie do końca wytrenowane.

Sen

Sen jest jedną z głównych elementów mechanizmu rozgrywki. Postać gracza będzie się męczyć każdego dnia, a jego poziom wpływa na naszą percepcję i możliwość złapania przez zombie, podczas wypadów. Gracz musi wybrać godzinę i znaleźć miejsce do spania (Łózko/Sofa.) Sen usuwa nasze Zmęczenie i trwa około 6-8 godzin, w których nie będziesz atakowany. Jedyną akcją możliwą podczas snu, jest rozdysponowanie punktów umiejętności na drzewku umiejętności.

Ekwipunek

Przykładowy Ekwipunek

Gracz może przenosić w nim różne przedmioty i narzędzia, które może wykorzystać, albo przechować na później. Noszenie przedmiotów obciąży gracza, kiedy nosi więcej niż może udźwignąć. Przedmioty które nie mają wagi, tylko wartość obciążenia, mogą być użyte jako dodatkowe torby/plecaki, do przechowywania przedmiotów, aby odciążyć postać gracza.

Safe House/Bezpieczna Strefa

Safe House/Bezpieczna Strefa jest obiektem który gracz może wybudować/wybrać jako swoją bazę. Umiejętnością przydatną przy budowaniu/zabezpieczaniu budynku, jest stolarstwo. Zwykle, zabezpieczanie budynku zaczyna się od zamknięcia wszystkich drzwi i okien w domu, oraz zaczęcia od barykadowania ich przy pomocy zwykłych drewnianych desek, które można przybić, przy użyciu Młotka i Gwoździ. Budynek można tez zabezpieczyć poprzez rozwieszenie prześcieradeł na oknach, oraz dobudowie dodatkowych zewnętrznych barykad oraz własnych drzwi, okien i ścian. (Można je zniszczyć poprzez użycie Młota Kowalskiego.(Sledgehammera.)