Podręcznik przetrwania

From PZwiki
< Survival GuideSurvival Guide/pl
Hammer.png
Ten artykuł lub sekcja jest obecnie W BUDOWIE.
Artykuł jest w rozbudowie lub przebudowie. Możesz pomóc w jego budowie również go edytując. Pamiętaj, aby wpierw zapoznać się z stroną dyskusji.
Jeśli ta strona nie była aktualizowana od jakiegoś czasu, usuń to powiadomienie. Ostatnia edycja miała miejsce 03/03/2024.
Ten artykuł lub sekcja jest obecnie W BUDOWIE.
Artykuł jest w rozbudowie lub przebudowie. Możesz pomóc w jego budowie również go edytując. Pamiętaj, aby wpierw zapoznać się z stroną dyskusji.
Jeśli ta strona nie była aktualizowana od jakiegoś czasu, usuń to powiadomienie. Ostatnia edycja miała miejsce 03/03/2024.
Ten artykuł lub sekcja jest obecnie W BUDOWIE.
Artykuł jest w rozbudowie lub przebudowie. Możesz pomóc w jego budowie również go edytując. Pamiętaj, aby wpierw zapoznać się z stroną dyskusji.
Jeśli ta strona nie była aktualizowana od jakiegoś czasu, usuń to powiadomienie. Ostatnia edycja miała miejsce 03/03/2024.

Witaj w Poradniku Przetrwania Project Zomboid. Ten poradnik ma na celu wytłumaczenie wielu elementów występujących w grze, aby pomóc w przetrwaniu w tym niebezpiecznym świecie.

Uwaga: Ten poradnik nie jest jedyną drogą do grania w Project Zomboid, ale jest preferowany przez społeczność PZ.

Uwaga : Ten poradnik został napisany z wersją v32.30.

Uwaga : Poradnik zakłada, że czytający ukończył Wprowadzenie do gry.

Wprowadzenie

Słowem wstępu

Poradnik ten obejmuje kilka tematów związanych z Project Zomboid i jest przeznaczony dla nowych graczy, ale może zostać również wykorzystany przez bardziej doświadczonych graczy. Ten poradnik ma za zadanie przygotować gracza na niebezpieczeństwa występujące w grze oraz nauczyć go podstaw przetrwania, walki i eksploracji. Ten poradnik zakłada typ gry Survival (aczkolwiek polecam na początek spróbować trybu Pierwsza Gra).

Choć sam poradnik jest przeznaczony do czytania jako całości, każda jego część tworzy oddzielną całość, a to pozwala czytelnikowi przejść do części, która go interesuje.

Kreator postaci

Zawód i cechy postaci

Po wybraniu typu gry, wybraniu mapy oraz preferowanego wyglądu postaci, Jej imienia i nazwiska przychodzi czas na wybranie dla Naszej postaci Zawodu i Cech. Menu z cechami i zawodem Naszej postaci wygląda następująco (patrz obrazek obok). Na początek, zaczynając od lewej strony możemy wybrać zawód dla Naszej postaci co daje Nam pewne bonusy. Oczywiście możemy zostać bezrobotnym i otrzymać (a może bardziej, nie stracić) 8 punktów, które możemy przeznaczyć na cechy. Wybór zawodu wiąże się z bonusem, ale także stratą części punktów, które wypadałoby także przeznaczyć na różne przydatne cechy.

Ale wróćmy do zawodów. Do wyboru mamy 19 zawodów + jego brak - czyli bezrobotny. Oczywiście nie będę tutaj opisywać każdego z zawodu po kolei, a zaproponuje tylko jeden z Moich proponowanych wyborów - wiadomo, że każdy zawód (bądź jego brak) daje Nam różne przywileje, co oznacza, że każdym typem postaci możemy spokojnie zagrać. Jednym łatwiej, drugim trudniej - wszystko zależy od Was. Z Moich wyborów proponowałbym wybrać jedną z tych 3 profesji, tzn:

  • Stolarz - dający 125% do stolarstwa i posiadający jeszcze 2 punkty do wydania na inne cechy.
  • Włamywacz - dający ciche chodzenie, zwinność oraz skradanie na 100%. Niestety w przypadku wyboru tej klasy, musimy się liczyć z tym, że mamy -6 punktów, co za tym idzie, jesteśmy zmuszeni wybrać negatywne cechy.
  • Bezrobotny - o dziwo też jeden z lepszych wyborów, pozwala Nam dostosować postać pod Siebie, korzystając tylko z cech.

Oczywiście tak jak wspomniałem, to są tylko Moje propozycje, każdy może wybrać Sobie to co mu się podoba, szczegółowa lista zawodów znajduje się tutaj - wkrótce PL.

Przejdźmy teraz do cech (środkowe okno), w którym znajduje się 36 cech pozytywnych i poniżej 36 cech negatywnych. Za każdą cechę pozytywną musimy zapłacić (patrz koszt), a każda cecha negatywna dodaję Nam dodatkowe punkty do rozdysponowania. Tak samo jak w przypadku zawodu, nie będę szczegółowo opisywał wszystkich cech, lecz zaproponuje Swoje. Ogólnie warto wybierać cechy zwiększające siłę (co za tym idzie, Nasz udźwig), zwiększające obrażenia zadawane daną bronią bądź też zwiększające umiejętność skradania, cichego chodzenia itd. Ogólnie wybór zależy od preferowanego sposobu zabawy. Oczywiście nie wybierajmy postaci, której głównym zadaniem jest naparzanie Zombie, ale też nikt nie każe Wam wybierać postaci, której głównymi atutami są skradanie itd.

Co do negatywnych cech, dla trybu Survival proponuje wybrać:

  • Dwie lewe ręce
  • Śpioch (tutaj ostrożnie - początek może być ciężki, jak i długie wędrówki)
  • Duże pragnienie (warto wtedy pomyśleć o zwiększeniu zapasu wody)
  • Niespokojny sen

Interfejs

Interfejs gry

Interfejs gry został przedstawiony na obrazku po prawej stronie, a legenda do Niego jest następująca:

  1. Postać gracza (czyli Ty)
  2. Główne wyposażenie - Przeważnie broń główna bądź narzędzia
  3. Dodatkowe wyposażenie - Slot w głównej mierze przeznaczony na wszelakie Torby, Pojemniki, Plecaki (Plecaki dodatkowo można zakładać na plecy, przez co nie zabierają Nam slotu głównego bądź dodatkowego).
  4. Menu wyposażenia - Dodaje widok wyposażenia (na pasku, u góry ekranu), który umożliwia zarządzanie ekwipunkiem oraz przenoszeniem rzeczy miedzy postacią, a otoczeniem bądź też postacią, a torbami.
  5. Status postaci - Zawiera informacje o postaci, jego umiejętnościach, stanie zdrowia itp.
  6. Menu Craftingu - Zawiera listę craftingową. Lista ta jest podzielona na zakładki i bezpośrednio z Jej meni można stworzyć interesujące Nas przedmioty, jak również dowiedzieć się czego potrzebujemy do stworzenia danego przedmiotu.
  7. Obecny czas wraz z datą (w systemie 24-godzinnym)
  8. Kontrola czasu
  9. Nastroje - Przedstawia nastrój Naszej postaci, Jej potrzeby. Na czerwono przedstawione są negatywne nastroje, na zielono natomiast pozytywne.

Gra

Początek gry

Początek przygody może (i zapewne będzie) najtrudniejszym elementem gry. Jeśli jesteś nowym graczem, zachęcam ponownie do przejścia samouczka we Wprowadzeniu do gry, w celu zrozumienia podstaw gry, takich jak poruszanie się, otwierania pojemników i walki.

Gdy już rozpoczniemy Naszą grę, zostajemy umieszczeni w budynku, mieszkaniu, domku, do którego posiadamy klucze. Na początek polecam zasłonić wszystkie okna (o ile mają zasłony) oraz zabrać wszystkie rzeczy z domu. Co do okien, jest szansa, że znajdziemy prześcieradło - warto go również użyć na oknie przez co ukryjemy się przez wzrokiem ciekawskich zombie. Gdy już zbierzemy potrzebne rzeczy (tzn broń, wodę, torby itp) warto ostrożnie wyjść z domku i zdobyć jedzenie, sprzęt itd. Oczywiście tak jak w samouczku radzili, proponuje poruszać się z ctrl przez co jesteśmy mniej podatni na wykrycie przez zombie. Po zebraniu sprzętu wracamy do Naszej tymczasowej siedziby i przeczekujemy do następnego dnia (czyli po prostu idziemy spać). Warto pamiętać, że na początku gry nie mamy problemu z elektrycznością i dostępem do wody przez co możemy przechowywać pożywienie w lodówce (przez co wolniej się psuje) oraz używać kranów do napojenia się oraz uzupełnienia zapasów wody w butelkach itp. Rzecz ta się zmieni po paru tygodniach gdy zostanie Nam odłączony prąd i woda - ale nie martwmy się tym teraz - najpierw trzeba tyle przeżyć :D

Lista przedmiotów, które powinniście zbierać w pierwszej kolejności:

  • Na sam początek, zabieramy chociaż 1 torbę (jak najlepszą)
  • Broń - najlepiej się nadaje Baseball, patelnia, kij golfowy. Warto też zdobyć broń palną, ale nie radzę z Niej zbytnio korzystać - tym bardziej blisko Swojej siedziby.
  • Woda - bardzo ważna rzecz. Jeżeli nie wybraliście cechy Duże pragnienie, 2-3 butelki (w ekwipunku) powinny starczyć na bardzo długo.
  • Medyczne - wszelkiego rodzaju leki, ubrania (podrzeć na kawałki materiału, które służą Nam za bandaż)
  • Książki - i mam tu na myśli głównie książki zwiększające zdobywane doświadczenie w danej dziedzinie. Jest to bardzo ważny aspekt, bo dzięki Nim szybciej uczymy się np. gotować lepsze potrawy, budować lepsze obiekty itd. Oczywiście nie można też zapomnieć o zwykłych książkach czy czasopismach, które pomagają Nam uchronić się przed nudą czy przygnębieniem
  • Worki na śmieci - pewnie każdy zada Sobie pytanie "po co?". A no np. po to, że umożliwiają Nam w późniejszym etapie budować deszczówki, które są jedynym skutecznym rozwiązaniem na odcięcie wody w kranach.
  • Zapalniczka, Otwieracz, różnego rodzaju garnki, patelnie - umożliwiają Nam otwieranie konserw, tworzenie różnego rodzaju pożywienia. Oczywiście to można Sobie zostawić na późniejszy etap gry.
  • Nasiona - nie ważą dużo, a w późniejszym etapie będą bardzo potrzebne.
  • Młotek, siekiera, łopatka - bardzo ważne narzędzia umożliwiające tworzenie obiektów, otwierania zamkniętych drzwi (przy pomocy siekiery), sadzenia nasion i wiele innych.
  • Taśma klejąca, klej itp. - służą do naprawy Naszej broni i nie tylko.
  • Elektronika, wszelkiego rodzaju odtwarzacze CD, radia itp. - przy pomocy śrubokręta możliwe jest zdemontowanie ich i uzyskanie materiałów do bomb itd.

Samoobrona

Najważniejszy elementem na początku zdecydowanie okaże się broń. Kije baseballowe są najwyższej wybór, choć patelnie są tak samo dobre. Jeżeli masz trochę szczęścia i posiadasz już kij baseballowy, młotek i kilka gwoździ, możesz z okienka craftingu stworzyć kij baseballowy nabijany gwoździami, który posłuży jako godny broni przez długi czas i może zostać naprawiona za pomocą kleju do drewna, kleju, taśmy klejącej.

Składziki w Naszym schronieniu

Wiadomo, nie wszystko damy radę nosić przy Sobie przez cały czas. Część rzeczy trzeba zostawić. I tu z pomocą przychodzi nam Nasz schron. Większość rzeczy prawdopodobnie będziecie składować w kuchni ze względu na dużą pojemność (przeważnie po 3 szafki + lodówka i kuchenka/mikrofala). I tak własnie jedzenie warto zostawiać w lodówce. Patelnie i garnki w szafkach w kuchni (bądź kuchence, żeby nie trzeba było długo szukać). Oczywiście nie zostawiajmy wszystkich Naszych rzeczy w jednym miejscu. A jeszcze okaże się, że jakiemuś z zombiaków spodoba się dany budynek i akurat postanowi do Niego wejść. Na Wasze nieszczęście może to być więcej niż 1 zombiak, co uniemożliwi Wam walkę z Nimi w małym pomieszczeniu, a co za tym idzie dużą szanse na stratę ekwipunku. A wiec co w takim razie zrobić? Warto umieszczać Swoje wyposażenie w różnych miejscach np. książki na półkach/komodach itp, jedzenie w kuchni, leki w łazience bądź w pokoju w którym śpimy, no i najważniejsze rzeczy, które będą Ci potrzebne w razie ucieczki zostaw w miejscu do którego łatwo się można dostać. Jeżeli jest to budynek piętrowy warto zostawić je Sobie na górnym piętrze (np w sypialni), stworzyć linę, a następnie w prostu sposób opuścić schronienie przez okno na wyższym piętrze.

Dbanie o Naszą postać

Jak już wspomniałem, warto posiadać przy Sobie jakieś bandaże, jedzenie, wodę. Bandaże lub prowizoryczne kawałki materiałów przydadzą się Nam do opatrzenia ran, zatrzymania krwotoku itd. Jedzenie jest także bardzo ważną sprawą, w czasie choroby zwiększa Nam dochodzenie do Siebie, gojenie się ran. Z drugiej strony, także zwiększają Nasz udźwig, siłę przez co jesteśmy skuteczniejsi w walce. Woda jest też jednym z ważniejszych aspektów. Jeżeli posiadamy w ekwipunku butelkę z wodą, postać automatycznie będzie ją piła gdy zajdzie taka potrzeba, także warto kontrolować ile Nam jej jeszcze zostało, aby nie wyszła sytuacja w której przez dłuższy czas nie pojawia się komunikat o pragnieniu, a w trudniej sytuacji, nagle okazuje się, że nie mamy jej. Dlatego zawsze, jeżeli to możliwe starajmy się ją uzupełniać - tym bardziej, że na początku woda jest dostępna w każdym niemal budynku.

Eksploracja

Opuszczanie Naszego schronienia nigdy nie jest bezpiecznym i dobrym pomysłem - ale jednak jakoś trzeba przetrwać. Opuszczając schronienie, warto zastanowić się, gdzie chcemy się udać oraz jak wrócimy. Szczególnie nowym graczom łatwo jest się zgubić w rozległym świecie tym bardziej gdy podczas podróży zdarzą się nieoczekiwane sytuacje. Zawsze zabieraj ze sobą nieco pożywienia, wody, tak aby starczyło na więcej czasu niż zakładamy - bowiem może się okazać, że Nasza podróż zostanie przerwana przez hordę zombie, a przeczekanie jej często jest jedyną słuszną opcją.

Po kilku dniach

Zapewne po kilku dniach (bądź kilkunastu) zdobędziesz w końcu młotek, gwoździe i parę desek. To jest najlepszy moment, aby zabarykadować okna przed nieproszonymi gośćmi. Jeżeli Twoim schronieniem jest dom z chociaż jednym piętrem warto zastanowić się (tak jak wspomniałem wcześniej) nad liną dzięki której podczas oblężenia będziesz miał większą swobodę ucieczki ze schronienia.

Późna gra

Zapewne minęło już kilka tygodni, może miesięcy. Jeżeli już tu dotrwałeś, moje gratulacje. Jesteś jednym z niewielu, którym udało się przetrwać tak długo. Teraz to już tylko od Ciebie zależy co zrobisz dalej, żeby przeżyć jeszcze dłużej.

Taktyka

Crafting

Dzięki dostępnym recepturą, Nasza postać może stworzyć lepsze jedzenie, ulepszenia do broni, środki medyczne oraz zabezpieczenia do Naszego schronienia. Warto się przyjrzeć wszystkim dostępnym recepturą i starać się zdobywać nowe ze specjalnych czasopism.

Umiejętności

Pod klawiszem "C" masz dostęp do Swoich umiejętności. Pamiętaj aby zawsze rozdysponować punkty, które posiadasz w różne umiejętności takie jak gotowanie, stolarstwo itd. Pamiętaj tylko, że aby móc rozwinąć daną umiejętność potrzebujesz zdobyć wystarczającą ilość doświadczenia w danej specjalizacji - gdy już uda Ci się to, wystarczy nacisnąć symbol "+", a dostaniesz nowy poziom w danej umiejętności.

Włamywanie i wybór budynku

Potrzebujesz jedzenia, narzędzi? - znajdź odpowiedni sklep, garaż bądź dom. Np. w domku, w kuchni znajdziesz - w lodówce jedzenie, w szafkach garnki oraz konserwy. Zawsze zastanów się czego aktualnie potrzebujesz i udawaj się tam gdzie jest duża szansa, że to znajdziesz.

Pamiętaj, by przed wkroczeniem do budynku, mieć co najmniej jedną pewną drogę wyjścia w razie jakiejś niespodzianki. Zawszę dobrze się zastanów Nim wejdziesz do jakiegoś budynku, może się okazać, że już z Niego nie wyjdziesz. Pamiętaj, że okna możesz otwierać za pomocą klawisza "E", a jego przytrzymanie pozwala przejść przez okno. Warto też, obejść dany budynek w koło, aby przekonać się czy po jego drugiej stronie nie czeka horda, która mogła by Cię zaatakować gdy będziesz wewnątrz.

Czyszczenie budynków

Jeżeli nie byłeś w jakimś budynku - nie zakładaj, że jest tam bezpiecznie. Wchodząc zawsze bądź przygotowany, że w którymś z pomieszczeń znajduję się przeciwnik. Trzymaj CTRL i miej broń gotową do użycia. Staraj się eliminować wrogów pojedynczo w ciasnych pomieszczeniach.