Pen/tr: Difference between revisions
m (→Yazı Yazma) |
No edit summary |
||
Line 1: | Line 1: | ||
{{DISPLAYTITLE:Tükenmez Kalem}} | {{DISPLAYTITLE:Tükenmez Kalem}} | ||
{{Header|Project Zomboid|Items|Miscellaneous items|Household|Stationery}} | {{Header|Project Zomboid|Items|Miscellaneous items|Household|Stationery}} | ||
{{Reupload|Missing 3D Model variants}} | |||
{{Infobox item | {{Infobox item | ||
|name=Tükenmez Kalem | |name=Tükenmez Kalem | ||
|model=Pen_Model.png | |model=Pen_Model.png | ||
|icon=Pen.png | |icon=Pen.png | ||
|icon_name= | |icon_name=Tükenmez Kalem | ||
|icon2=RedPen.png | |icon2=RedPen.png | ||
|icon_name2= | |icon_name2=Kırmızı Tükenmez Kalem | ||
|icon3=BluePen.png | |icon3=BluePen.png | ||
|alternete_name3= | |alternete_name3=Mavi Tükenmez Kalem | ||
|category= | |category=Silah | ||
|weight=0.1 | |weight=0.1 | ||
|equipped= | |equipped=Bir-elle | ||
|type= | |type=Saplama | ||
|min_range=0.61 | |min_range=0.61 | ||
|max_range=0.8 | |max_range=0.8 | ||
Line 33: | Line 34: | ||
===Silah=== | ===Silah=== | ||
Tükenmez kalem zombileri öldürebilen bir [[Weapons/tr#Improvised/tr|keskin silah]] olarak değerlendirilebilir. Ancak bu şekilde kullanıldığında genellikle bütün dayanaklılığını tüketir; kırılarak kullanılamaz hale gelir. Yine de, zombileri gizlice öldürmek için bir silah olarak kullanılabilir. Çok yaygın bir yağmalanabilir öğe oldukları için, alınıp, yağmalanan yapı içerisindeki zombiyi gizlice öldürmede kullanılıp, ıskartaya ayrılabilir. | Tükenmez kalem zombileri öldürebilen bir [[Weapons/tr#Improvised/tr|keskin silah]] olarak değerlendirilebilir. Ancak bu şekilde kullanıldığında genellikle bütün dayanaklılığını tüketir; kırılarak kullanılamaz hale gelir. Yine de, zombileri gizlice öldürmek için bir silah olarak kullanılabilir. Çok yaygın bir yağmalanabilir öğe oldukları için, alınıp, yağmalanan yapı içerisindeki zombiyi gizlice öldürmede kullanılıp, ıskartaya ayrılabilir. | ||
==Kondisyon== | |||
Tükenmez kalemlerin maksimum kondisyonu 2'dir. Bozulma hızı {{ll|Skills|onarma}} becerisine bağlıdır. Şu formülü kullanarak {{ll|durability|dayanıklılık}} kaybetme basitleştirilebilir:<code> 1/(1 + maintenanceMod × 2)</code>. "maintenanceMod" yani onarma değişkeni onarım becerisi kullanarak hesaplanabilir.<br> | |||
Aşağıda çeşitli {{ll|Skills|onarma}} becerisi seviyelerinde onarma kaybetme şansına dair bir örnek verilmiştir. | |||
{{Durability weapon|1|weapon_skill=false}} | |||
==Dağılım== | ==Dağılım== | ||
Aşağıdaki tablo(lar)da yağma dağılımları verilmiştir. | |||
{| class="mw-collapsible mw-collapsed wikitable theme-red" data-expandtext="{{int:show}}" data-collapsetext="{{int:hide}}" style="text-align:center; min-width:24em;" | |||
! colspan="4" | Containers | |||
== | |- | ||
! Building/Room | |||
! Container | |||
! style="width: 3.2em;" | Rolls | |||
! style="width: 3.2em;" | Chance | |||
|- | |||
|rowspan="6"|all | |||
|[[desk]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|[[filingcabinet]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|[[locker]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|[[officedrawers]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|[[other]] | |||
|1 | |||
|8 | |||
|- | |||
|[[shelves]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|rowspan="3"|artstore | |||
|[[counter]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|[[shelves]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[shelves]] | |||
|4 | |||
|2 | |||
|- | |||
|rowspan="4"|bedroom | |||
|[[crate]] | |||
|1 | |||
|0.8 | |||
|- | |||
|[[desk]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|[[desk]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|[[sidetable]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|bookstore | |||
|[[counter]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|rowspan="3"|classroom | |||
|[[counter]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|[[desk]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|[[metal_shelves]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|closet | |||
|[[crate]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|empty | |||
|[[crate]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|garagestorage | |||
|[[crate]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|generalstore | |||
|[[shelves]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|hall | |||
|[[locker]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|rowspan="2"|kitchen | |||
|[[counter]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|[[shelves]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|rowspan="4"|livingroom | |||
|[[shelves]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|[[shelves]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|[[sidetable]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|[[sidetable]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|rowspan="3"|office | |||
|[[counter]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|[[desk]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|[[metal_shelves]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|- | |||
|post | |||
|[[counter]] | |||
|4 | |||
|8 | |||
|} | |||
==Üretim== | |||
{{Obsolete|hidecat=true|text=Tükenmez kalemler artık üretimde kullanılamıyor ve bunun yerine [[#Yazı yazma|yazı yazmak]] için varlar.}} | |||
Eskiden tükenmez kalem [[doodle/tr|karalanmış kağıt]] yapmak için ya da [[Empty Notebook/tr|not defterine]] [[Journal/tr|günlük]] tutmak için kullanılırdı. Ancak bu özellikler artık kaldırıldı. | Eskiden tükenmez kalem [[doodle/tr|karalanmış kağıt]] yapmak için ya da [[Empty Notebook/tr|not defterine]] [[Journal/tr|günlük]] tutmak için kullanılırdı. Ancak bu özellikler artık kaldırıldı. | ||
{{Crafting header|ing=2}} | {{Crafting header|ing=2}} | ||
{{Crafting|ing=2 | {{Crafting|ing=2 | ||
| | | product_image = [[File:Notebook.png|link=Günlük]] | ||
| product_name = | | product_name = {{ll|Journal}} | ||
| product_quantity = x20 | | product_quantity = x20 | ||
| rec = | |||
| xp = <!-- Not present in the old template. Please fill in manually. --> | | xp = <!-- Not present in the old template. Please fill in manually. --> | ||
| m1_1 = [[File:Pen.png|20px|link=Pen/tr|Tükenmez | | m1_1 = [[File:Pen.png|20px|link=Pen/tr|Tükenmez Kalem]] {{ll|Pen}} | ||
| m1_2 = [[File:Pencil.png|20px|link=Pencil/tr|Kurşun | | m1_2 = [[File:Pencil.png|20px|link=Pencil/tr|Kurşun Kalem]] {{ll|Pencil}} | ||
| tag1 = ( | | q1 = | ||
| tag1 = (harcanır) | |||
| f2 = [[File:Notebook.png|link=Empty Notebook/tr|Boş Not Defteri]] | | f2 = [[File:Notebook.png|link=Empty Notebook/tr|Boş Not Defteri]] | ||
| i2 = | | i2 = {{ll|Empty Notebook}} | ||
| tag2 = ( | | q2 = | ||
| sl = '' | | tag2 = (harcanır) | ||
| sl = ''yok'' | |||
}} | }} | ||
{{Crafting|ing=2 | {{Crafting|ing=2 | ||
| | | product_image = [[File:Paper.png|link=Doodle/tr|Karalanmış Kâğıt]] | ||
| product_name = | | product_name = {{ll|Doodle}}{{Sup|Kaldırıldı}} | ||
| product_quantity = | |||
| rec = | |||
| xp = <!-- Not present in the old template. Please fill in manually. --> | | xp = <!-- Not present in the old template. Please fill in manually. --> | ||
| m1_1 = [[File:Pen.png|20px|link=Pen/tr|Tükenmez | | m1_1 = [[File:Pen.png|20px|link=Pen/tr|Tükenmez Kalem]] {{ll|Pen}} | ||
| m1_2 = [[File:Pencil.png|20px|link=Pencil/tr|Kurşun | | m1_2 = [[File:Pencil.png|20px|link=Pencil/tr|Kurşun Kalem]] {{ll|Pencil}} | ||
| tag1 = ( | | q1 = | ||
| tag1 = (harcanır) | |||
| f2 = [[File:Paper.png|link=Sheet of Paper/tr|Defter Sayfası]] | | f2 = [[File:Paper.png|link=Sheet of Paper/tr|Defter Sayfası]] | ||
| i2 = | | i2 = {{ll|Sheet of Paper}} | ||
| tag2 = ( | | q2 = | ||
| sl = '' | | tag2 = (harcanır) | ||
| sl = ''yok'' | |||
}} | }} | ||
|} | |} | ||
==Ayrıca | ==Ayrıca bakınız== | ||
*[[Pencil/tr| | *[[Pencil/tr|Pencil/tr]] | ||
*[[Eraser/tr | *[[Eraser/tr]] | ||
{{Navbox items|equipment}} | {{Navbox items|equipment}} | ||
[[Category:Melee weapons/tr]] | [[Category:Melee weapons/tr]] |
Revision as of 17:05, 19 April 2024
Base.RedPen
Base.BluePen
Tükenmez kalem bir yazı yazma aracı ve erken oyun silahıdır.
Kullanım
Yazı yazma
Çok Oyunculu sunucularda diğer oyunculara bırakılabilecek notlar yazmak için günlükler, boş not defterleri ve defter sayfası ile birlikte bir kalem kullanılabilir. Haritalara, kullanılan tükenmez kalemin renginde semboller ve metinler eklenerek kalemle açıklamalar yazılabilir.
Silah
Tükenmez kalem zombileri öldürebilen bir keskin silah olarak değerlendirilebilir. Ancak bu şekilde kullanıldığında genellikle bütün dayanaklılığını tüketir; kırılarak kullanılamaz hale gelir. Yine de, zombileri gizlice öldürmek için bir silah olarak kullanılabilir. Çok yaygın bir yağmalanabilir öğe oldukları için, alınıp, yağmalanan yapı içerisindeki zombiyi gizlice öldürmede kullanılıp, ıskartaya ayrılabilir.
Kondisyon
Tükenmez kalemlerin maksimum kondisyonu 2'dir. Bozulma hızı onarma becerisine bağlıdır. Şu formülü kullanarak dayanıklılık kaybetme basitleştirilebilir: 1/(1 + maintenanceMod × 2)
. "maintenanceMod" yani onarma değişkeni onarım becerisi kullanarak hesaplanabilir.
Aşağıda çeşitli onarma becerisi seviyelerinde onarma kaybetme şansına dair bir örnek verilmiştir.
Maintenance skill | Durability lower chance |
---|---|
0 | 1/1 (100%) |
2 | 1/3 (33%) |
4 | 1/5 (20%) |
6 | 1/7 (14%) |
8 | 1/9 (11%) |
10 | 1/11 (9%) |
Dağılım
Aşağıdaki tablo(lar)da yağma dağılımları verilmiştir.
Containers | |||
---|---|---|---|
Building/Room | Container | Rolls | Chance |
all | desk | 4 | 8 |
filingcabinet | 4 | 8 | |
locker | 4 | 8 | |
officedrawers | 4 | 8 | |
other | 1 | 8 | |
shelves | 4 | 8 | |
artstore | counter | 4 | 8 |
shelves | 4 | 1 | |
shelves | 4 | 2 | |
bedroom | crate | 1 | 0.8 |
desk | 4 | 8 | |
desk | 4 | 8 | |
sidetable | 4 | 8 | |
bookstore | counter | 4 | 1 |
classroom | counter | 4 | 8 |
desk | 4 | 8 | |
metal_shelves | 4 | 8 | |
closet | crate | 4 | 8 |
empty | crate | 4 | 8 |
garagestorage | crate | 4 | 8 |
generalstore | shelves | 4 | 8 |
hall | locker | 4 | 8 |
kitchen | counter | 4 | 8 |
shelves | 4 | 8 | |
livingroom | shelves | 4 | 8 |
shelves | 4 | 8 | |
sidetable | 4 | 8 | |
sidetable | 4 | 8 | |
office | counter | 4 | 8 |
desk | 4 | 8 | |
metal_shelves | 4 | 8 | |
post | counter | 4 | 8 |
Üretim
Eskiden tükenmez kalem karalanmış kağıt yapmak için ya da not defterine günlük tutmak için kullanılırdı. Ancak bu özellikler artık kaldırıldı.
Product | XP gained | Skill(s) | Recipe | Ingredient 1 | Ingredient 2 |
---|---|---|---|---|---|
Günlük x20 |
yok | (harcanır) |
Boş Not Defteri (harcanır) | ||
Doodle/trKaldırıldı |
yok | (harcanır) |
Defter Sayfası (harcanır) |