Pencil/tr: Difference between revisions
mNo edit summary |
No edit summary |
||
Line 2: | Line 2: | ||
{{Header|Project Zomboid|Items|Miscellaneous items|Household|Stationery}} | {{Header|Project Zomboid|Items|Miscellaneous items|Household|Stationery}} | ||
{{Infobox item | {{Infobox item | ||
|name= | |name=Pencil | ||
|model=Pencil_Model.png | |model=Pencil_Model.png | ||
|icon=Pencil.png | |icon=Pencil.png | ||
|icon_name= | |icon_name=Kurşun Kalem | ||
|category= | <!--GENERAL--> | ||
|category=Günlük Ev Eşyaları | |||
|weight=0.1 | |weight=0.1 | ||
|equipped= | |equipped=Tek-elle | ||
|type= | |skill_type=Yok | ||
|attachment_type=Yok | |||
<!--DAMAGE--> | |||
|type=Saplama | |||
|min_range=0.61 | |min_range=0.61 | ||
|max_range=0.8 | |max_range=0.8 | ||
| | |base_speed=N/A | ||
| | |condition_max=1 | ||
|min_damage=0.1 | |min_damage=0.1 | ||
|max_damage=0.1 | |max_damage=0.1 | ||
|push_back=0.3 | |push_back=0.3 | ||
|knockdown=0 | |knockdown=0 | ||
<!--TECHNICAL--> | |||
|item_id=Base.Pencil | |item_id=Base.Pencil | ||
}} | }} | ||
Line 24: | Line 29: | ||
==Kullanım== | ==Kullanım== | ||
===Yazı | ===Yazı yazma=== | ||
Çok Oyunculu sunucularda diğer oyunculara bırakılabilecek notlar yazmak için [[Journal/tr|günlükler]], [[Empty Notebook/tr|boş not defterleri]] ve [[Sheet of Paper/tr|defter sayfası]] ile birlikte bir kalem kullanılabilir. Ayrıca oyuncunun [[Map | Çok Oyunculu sunucularda diğer oyunculara bırakılabilecek notlar yazmak için [[Journal/tr|günlükler]], [[Empty Notebook/tr|boş not defterleri]] ve [[Sheet of Paper/tr|defter sayfası]] ile birlikte bir kalem kullanılabilir. Ayrıca oyuncunun [[Map/tr|haritasına]] ya da [[Map/tr|açıklamalı haritalara]] işaretler yerleştirmel veya [[eraser/tr|silgi]] ile silinebilecek metinler eklemek için de kullanılabilir. | ||
===Silah=== | ===Silah=== | ||
Tükenmez kalem zombileri öldürebilen bir [[Weapons/tr|doğaçlama silah]] olarak değerlendirilebilir. Ancak bu şekilde kullanıldığında genellikle bütün dayanaklılığını tüketir; kırılarak kullanılamaz hale gelir. Yine de, zombileri gizlice öldürmek için bir silah olarak kullanılabilir. Çok yaygın bir yağmalanabilir öğe oldukları için, alınıp, yağmalanan yapı içerisindeki zombiyi gizlice öldürmede kullanılıp, ıskartaya ayrılabilir. Ancak kalemin çok düşük menzili vardır, bunu yapmak tehlikeli olabilir. | |||
== | ==Kondisyon== | ||
Eskiden | Kurşun kalemlerin maksimum kondisyonu 1'dir. Bozulma hızı {{ll|Skills|onarım}} becerisine bağlıdır. Şu formülü kullanarak {{ll|durability|dayanıklılık}} kaybetme basitleştirilebilir:<code> 1/(1 + maintenanceMod × 2)</code>. "maintenanceMod" yani onarma değişkeni onarım becerisi kullanarak hesaplanabilir.<br> | ||
Aşağıda çeşitli {{ll|Skills|onarım}} becerisi seviyelerinde onarma kaybetme şansına dair bir örnek verilmiştir. | |||
{{Durability weapon/tr|1|weapon_skill=false}} | |||
==Üretim== | |||
{{Obsolete|hidecat=true|text=Tükenmez kalemler artık üretimde kullanılamıyor ve bunun yerine [[#Yazı yazma|yazı yazmak]] için varlar.}} | |||
Eskiden tükenmez kalem [[doodle/tr|karalanmış kağıt]] yapmak için ya da [[Empty Notebook/tr|not defterine]] [[Journal/tr|günlük]] tutmak için kullanılırdı. Ancak bu özellikler artık kaldırıldı. | |||
{{Crafting header|ing=2}} | {{Crafting header|ing=2}} | ||
{{Crafting|ing=2 | {{Crafting|ing=2 | ||
| | | product_image = [[File:Notebook.png|link=Günlük]] | ||
| product_name = | | product_name = {{ll|Journal}} | ||
| product_quantity = x20 | | product_quantity = x20 | ||
| rec = | |||
| xp = <!-- Not present in the old template. Please fill in manually. --> | | xp = <!-- Not present in the old template. Please fill in manually. --> | ||
| m1_1 = [[File:Pen.png|20px|link=Pen/tr|Tükenmez | | m1_1 = [[File:Pen.png|20px|link=Pen/tr|Tükenmez Kalem]] {{ll|Pen}} | ||
| m1_2 = [[File:Pencil.png|20px|link=Pencil/tr|Kurşun | | m1_2 = [[File:Pencil.png|20px|link=Pencil/tr|Kurşun Kalem]] {{ll|Pencil}} | ||
| tag1 = ( | | q1 = | ||
| tag1 = (harcanır) | |||
| f2 = [[File:Notebook.png|link=Empty Notebook/tr|Boş Not Defteri]] | | f2 = [[File:Notebook.png|link=Empty Notebook/tr|Boş Not Defteri]] | ||
| i2 = | | i2 = {{ll|Empty Notebook}} | ||
| tag2 = ( | | q2 = | ||
| sl = '' | | tag2 = (harcanır) | ||
| sl = ''yok'' | |||
}} | }} | ||
{{Crafting|ing=2 | {{Crafting|ing=2 | ||
| | | product_image = [[File:Paper.png|link=Doodle/tr|Karalanmış Kâğıt]] | ||
| product_name = | | product_name = {{ll|Doodle}}{{Sup|Kaldırıldı}} | ||
| product_quantity = | |||
| rec = | |||
| xp = <!-- Not present in the old template. Please fill in manually. --> | | xp = <!-- Not present in the old template. Please fill in manually. --> | ||
| m1_1 = [[File:Pen.png|20px|link=Pen/tr|Tükenmez | | m1_1 = [[File:Pen.png|20px|link=Pen/tr|Tükenmez Kalem]] {{ll|Pen}} | ||
| m1_2 = [[File:Pencil.png|20px|link=Pencil/tr|Kurşun | | m1_2 = [[File:Pencil.png|20px|link=Pencil/tr|Kurşun Kalem]] {{ll|Pencil}} | ||
| tag1 = ( | | q1 = | ||
| tag1 = (harcanır) | |||
| f2 = [[File:Paper.png|link=Sheet of Paper/tr|Defter Sayfası]] | | f2 = [[File:Paper.png|link=Sheet of Paper/tr|Defter Sayfası]] | ||
| i2 = | | i2 = {{ll|Sheet of Paper}} | ||
| tag2 = ( | | q2 = | ||
| sl = '' | | tag2 = (harcanır) | ||
| sl = ''yok'' | |||
}} | }} | ||
|} | |} | ||
==Ayrıca | |||
*[[Pen/tr | |||
*[[Eraser/tr | |||
==Dağılım== | |||
Aşağıdaki tablo(lar)da yağma dağılımları verilmiştir. | |||
{| class="mw-collapsible mw-collapsed wikitable theme-red" data-expandtext="{{int:show}}" data-collapsetext="{{int:hide}}" style="text-align:center; min-width:24em;" | |||
! colspan="4" | Saklama Alanları | |||
|- | |||
! Bina/Oda | |||
! Saklama Alanı | |||
! style="width: 3.2em;" | Adet | |||
! style="width: 3.2em;" | Şans | |||
|- | |||
|rowspan="6"|all | |||
|[[desk]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[filingcabinet]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[locker]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[officedrawers]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[other]] | |||
|1 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[shelves]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|rowspan="3"|artstore | |||
|[[counter]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[shelves]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[shelves]] | |||
|4 | |||
|2 | |||
|- | |||
|rowspan="3"|bedroom | |||
|[[desk]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[desk]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[sidetable]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|rowspan="2"|bookstore | |||
|[[counter]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[counter]] | |||
|4 | |||
|2 | |||
|- | |||
|rowspan="3"|classroom | |||
|[[counter]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[desk]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[metal_shelves]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|closet | |||
|[[crate]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|rowspan="3"|daycare | |||
|[[counter]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[desk]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[metal_shelves]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|empty | |||
|[[crate]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|rowspan="2"|garagestorage | |||
|[[crate]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[crate]] | |||
|4 | |||
|2 | |||
|- | |||
|rowspan="2"|generalstore | |||
|[[shelves]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[shelves]] | |||
|4 | |||
|2 | |||
|- | |||
|hall | |||
|[[locker]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|rowspan="2"|kitchen | |||
|[[counter]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[shelves]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|rowspan="4"|livingroom | |||
|[[shelves]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[shelves]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[sidetable]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[sidetable]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|rowspan="4"|office | |||
|[[counter]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[desk]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[metal_shelves]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[metal_shelves]] | |||
|4 | |||
|2 | |||
|- | |||
|rowspan="2"|post | |||
|[[counter]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[counter]] | |||
|4 | |||
|2 | |||
|- | |||
|prisoncells | |||
|[[wardrobe]] | |||
|4 | |||
|1 | |||
|} | |||
==Ayrıca bakınız== | |||
*[[Pen/tr]] | |||
*[[Eraser/tr]] | |||
{{Navbox items|equipment}} | {{Navbox items|equipment}} | ||
[[Category:Melee weapons/tr]] | [[Category:Melee weapons/tr]] |
Revision as of 18:14, 19 April 2024
Kurşun kalem bir yazı yazma aracı ve erken oyun silahıdır.
Kullanım
Yazı yazma
Çok Oyunculu sunucularda diğer oyunculara bırakılabilecek notlar yazmak için günlükler, boş not defterleri ve defter sayfası ile birlikte bir kalem kullanılabilir. Ayrıca oyuncunun haritasına ya da açıklamalı haritalara işaretler yerleştirmel veya silgi ile silinebilecek metinler eklemek için de kullanılabilir.
Silah
Tükenmez kalem zombileri öldürebilen bir doğaçlama silah olarak değerlendirilebilir. Ancak bu şekilde kullanıldığında genellikle bütün dayanaklılığını tüketir; kırılarak kullanılamaz hale gelir. Yine de, zombileri gizlice öldürmek için bir silah olarak kullanılabilir. Çok yaygın bir yağmalanabilir öğe oldukları için, alınıp, yağmalanan yapı içerisindeki zombiyi gizlice öldürmede kullanılıp, ıskartaya ayrılabilir. Ancak kalemin çok düşük menzili vardır, bunu yapmak tehlikeli olabilir.
Kondisyon
Kurşun kalemlerin maksimum kondisyonu 1'dir. Bozulma hızı onarım becerisine bağlıdır. Şu formülü kullanarak dayanıklılık kaybetme basitleştirilebilir: 1/(1 + maintenanceMod × 2)
. "maintenanceMod" yani onarma değişkeni onarım becerisi kullanarak hesaplanabilir.
Aşağıda çeşitli onarım becerisi seviyelerinde onarma kaybetme şansına dair bir örnek verilmiştir.
Onarım becerisi | Kondisyon azalma şansı |
---|---|
0 | 1/1 (100%) |
2 | 1/3 (33%) |
4 | 1/5 (20%) |
6 | 1/7 (14%) |
8 | 1/9 (11%) |
10 | 1/11 (9%) |
Üretim
Eskiden tükenmez kalem karalanmış kağıt yapmak için ya da not defterine günlük tutmak için kullanılırdı. Ancak bu özellikler artık kaldırıldı.
Product | XP gained | Skill(s) | Recipe | Ingredient 1 | Ingredient 2 |
---|---|---|---|---|---|
Günlük x20 |
yok | (harcanır) |
Boş Not Defteri (harcanır) | ||
Doodle/trKaldırıldı |
yok | (harcanır) |
Defter Sayfası (harcanır) |
Dağılım
Aşağıdaki tablo(lar)da yağma dağılımları verilmiştir.
Saklama Alanları | |||
---|---|---|---|
Bina/Oda | Saklama Alanı | Adet | Şans |
all | desk | 4 | 1 |
filingcabinet | 4 | 1 | |
locker | 4 | 1 | |
officedrawers | 4 | 1 | |
other | 1 | 1 | |
shelves | 4 | 1 | |
artstore | counter | 4 | 1 |
shelves | 4 | 1 | |
shelves | 4 | 2 | |
bedroom | desk | 4 | 1 |
desk | 4 | 1 | |
sidetable | 4 | 1 | |
bookstore | counter | 4 | 1 |
counter | 4 | 2 | |
classroom | counter | 4 | 1 |
desk | 4 | 1 | |
metal_shelves | 4 | 1 | |
closet | crate | 4 | 1 |
daycare | counter | 4 | 1 |
desk | 4 | 1 | |
metal_shelves | 4 | 1 | |
empty | crate | 4 | 1 |
garagestorage | crate | 4 | 1 |
crate | 4 | 2 | |
generalstore | shelves | 4 | 1 |
shelves | 4 | 2 | |
hall | locker | 4 | 1 |
kitchen | counter | 4 | 1 |
shelves | 4 | 1 | |
livingroom | shelves | 4 | 1 |
shelves | 4 | 1 | |
sidetable | 4 | 1 | |
sidetable | 4 | 1 | |
office | counter | 4 | 1 |
desk | 4 | 1 | |
metal_shelves | 4 | 1 | |
metal_shelves | 4 | 2 | |
post | counter | 4 | 1 |
counter | 4 | 2 | |
prisoncells | wardrobe | 4 | 1 |